Nástroje pro tento web


technokrate

Technokraté

Technokratické hnutí je „nepolitické“ sociální hnutí, které vzniklo na počátku 20. století. Na počátku třicátých let byla technokracie ve Spojených státech a Kanadě na krátkou dobu populární, než byla zastíněna dalšími návrhy řešení krize Velké hospodářské krize . Technokratické hnutí navrhlo nahradit politiky a podnikatele vědci a inženýry, kteří měli odborné znalosti pro řízení ekonomiky. Hnutí se zavázalo „zdržet se všech revolučních a politických aktivit“. Nabylo na síle ve 30. letech.

Přehled

Technokraté tvrdí, že formy vlády a ekonomiky založené na cenovém systému nejsou strukturálně účinné, a podporují společnost vedenou technickými odborníky, o které tvrdí, že by byla racionálnější a produktivnější.

Příchod velké hospodářské krize ohlásil radikálně odlišné myšlenky sociálního inženýrství, které vyvrcholily v reformách zavedených programem New Deal. Koncem roku 1932 si různé skupiny po celých Spojených státech říkaly Technokraté a navrhovaly reformy.

V polovině 30. let zájem o technokratické hnutí poklesl. Někteří to přisuzují nástupu Rooseveltově programu New Deal, jiní tvrdí, že hnutí v důsledku toho, že technokratové nedokázali vymyslet životaschopnou politickou teorii pro dosažení změny. Předpokládá se, že mnoho technokratů zůstalo hlasitých a nespokojených a často sympatizovalo s úsilím třetích stran proti Nové dohodě.

Původ

Technokratické hnutí má své počátky u progresivních inženýrů na počátku dvacátého století a spisů Edwarda Bellamy, společně s některými z pozdějších děl Thorsteina Veblena, jako jsou Inženýři a cenový systém napsané v roce 1921. Kalifornský inženýr William H. Smyth vymyslel slovo technokracie v roce 1919, aby popsal „vládu lidu účinnou prostřednictvím agentur svých zaměstnanců, vědců a inženýrů“, a ve dvacátých letech to bylo používáno k popisu prací Thorsteina Veblena.

Rané technokratické organizace vznikly po světové válce. Patřily mezi ně Nový Stroj Henryho Gantta a Veblenův Sovět techniků. Tyto organizace po krátké době zanikly. Spisovatelé jako Henry Gannt, Thorstein Veblen a Howard Scott tvrdili, aby podnikatelé nejsou schopni reformovat svá průmyslová odvětví ve veřejném zájmu, a že kontrolu nad průmyslovým odvětvím by proto měli mít inženýři.

Spojené státy a Kanada

Howard Scott byl nazýván „zakladatelem hnutí technokracie“ a koncem roku 1919 založil v New Yorku Technickou alianci. Členy aliance byli většinou vědci a inženýři. Technická aliance zahájila Průzkum energie v Severní Americe, jehož cílem bylo poskytnout vědecké pozadí, z něhož by bylo možné vyvinout myšlenky o nové sociální struktuře . Skupina se však rozpadla v roce 1921 před dokončením průzkumu.

V roce 1932 se Scott a další, kteří se zajímali o problémy technologického růstu a ekonomických změn, začali scházet v New Yorku. Jejich myšlenky si získaly národní pozornost a na Kolumbijské univerzitě vytvořili Howard Scott a Walter Rautenstrauch „Výbor pro technokracii“. Skupina však neměla dlouhé trvání a v lednu 1933 se rozpadla na dvě další skupiny, Kontinentální výbor pro technokracii (pod vedením Harolda Loeba) a Technocracy Inc. (pod vedením Scotta). Menší skupiny zahrnovaly Technickou alianci, Nový stroj a Americkou utopickou společnost]], ačkoli Bellamy měl největší úspěch díky jeho nacionalistickým postojům a Veblenově rétorice, která odstranila současný cenový systém a jeho plán pro národní ředitelství reorganizovat veškeré vyrobené zboží a dodávkya nakonec radikálně zvýšit veškerou průmyslovou produkci.

Jádrem Scottovy vize byla energetická teorie hodnoty. Jelikož základním měřítkem společným pro výrobu veškerého zboží a služeb byla energie, usoudil, že jediným vědeckým základem měnového systému byla také energie, a že používáním energetické metriky místo peněžní metriky (energetické certifikáty nebo „energetické účetnictví“) by bylo možné vytvořit efektivnější koncepci společnosti. Úředníci společnosti Technocracy Inc. nosili uniformu, skládající se z dobře přizpůsobeného obleku s dvojitým výstřihem, šedé košile a modré kravaty s monadským znakem na klopě, a její členové zdravili Scotta na veřejnosti.

Veřejný zájem o technokracii vyvrcholil na počátku 30. let.

Rozkvět technokracie trval pouze od 16. června 1932, kdy se New York Times stal prvním vlivným tiskovým orgánem, který informoval o své činnosti, až do 13. ledna 1933, kdy Scott, pokoušející se umlčet své kritiky, vydal to, co někteří kritici označili za matoucí a neinspirující prohlášení v celostátním rádiovém vysílání.

Po Scottově rozhlasové adrese (Hotel Pierre Address) vyvrcholilo odsouzení jak jeho, tak technokracie obecně. Tisk a podnikatelé reagovali s posměchem a téměř jednomyslným nepřátelstvím. Americká technická rada obvinila technokraty z neprofesionální činnosti, pochybných údajů a vyvozování neoprávněných závěrů.

Technokratové vytvořili věrohodný případ pro určitou technologickou utopii, ale jejich požadovaná cena byla příliš vysoká. Myšlenka politické demokracie stále představovala silnější ideál než technologické elitářství. Nakonec kritici věřili, že společensky žádoucích cílů, které technologie umožňuje, lze dosáhnout bez obětování stávajících institucí a hodnot a bez apokalypsy, kterou technokracie předpovídala.

Frakční kontinentální výbor pro technokracii se zhroutil v říjnu 1936. Společnost Technocracy Incorporated však přetrvala.

Rozsáhlý archiv materiálů technokracie je uložen na University of Alberta v Kanadě.

Plán technokratů

V publikaci Technocracy Inc. z roku 1938 učinila hlavní organizace při definování svého návrhu následující prohlášení.

Technokracie je věda o sociálním inženýrství, vědecká činnost celého sociálního mechanismu k výrobě a distribuci zboží a služeb pro celou populaci tohoto kontinentu. Poprvé v historii lidstva bude toto provedeno jako vědecký, technický a inženýrský problém. Nebude zde místo pro politiku a politiky, finance a finančníky, vykořisťovatele a vykořisťované. Technokracie uvádí, že tato metoda fungování sociálního mechanismu severoamerického kontinentu je nyní povinná, protože jsme přešli ze stavu skutečného nedostatku do současného stavu potenciální hojnosti, ve kterém jsme nyní drženi, k umělému nedostatku, který je na nás vynucován v pořádku pokračovat v cenovém systému, který může distribuovat zboží pouze prostřednictvím směnného média. Technokracie tvrdí, že cena a hojnost jsou neslučitelné; čím větší hojnost, tím menší cena. Ve skutečné hojnosti nemůže být vůbec žádná cena. Hojnosti lze dosáhnout pouze opuštěním rušivé cenové kontroly a nahrazením vědecké metody výroby a distribuce. Technokracie bude distribuována prostřednictvím osvědčení o distribuci dostupného každému občanovi od narození do smrti. Technokracie bude zahrnovat celý americký kontinent od Panamy po severní pól, protože přírodní zdroje a přírodní hranice této oblasti z něj dělají samostatnou, soběstačnou geografickou jednotku.

Kalendář

Techokratické hnutí plánovalo reformu pracovního harmonogramu, aby dosáhlo cíle nepřerušované výroby, maximalizovalo efektivitu a ziskovost zdrojů, dopravních a zábavních zařízení a zabránilo se „víkendovému efektu“.

Podle výpočtů hnutí by stačilo, aby každý občan pracoval cyklus čtyř po sobě jdoucích dnů, čtyři hodiny denně, po nichž následují tři dny volna. „Obkládáním“ dnů a pracovní doby sedmi skupin lze provozovat průmysl a služby 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Tento systém by zahrnoval prázdninová období přidělená každému občanovi.

Evropa

V Německu existuje technokratické hnutí založené na americkém modelu zavedeném společností Technocracy Incorporated, ale je v rozporu s tamním politickým systémem.

Existuje také ruské hnutí, jehož rané dějiny připomínaly severoamerické hnutí. Koncept tektologie vyvinutý Alexandrem Bogdanovem, možná nejdůležitějším z neleninských bolševiků, se poněkud podobá technokratickým myšlenkám. Jak Bogdanovova beletrie, tak jeho politické spisy, jak je prezentoval Zenovia Sochor, naznačují, že očekával, že nadcházející revoluce proti kapitalismu povede k technokratické společnosti.

technokrate.txt · Poslední úprava: 2024/02/03 23:56 autor: 127.0.0.1