Nástroje pro tento web


anachronismy

Anachronismy

Na této stránce jsou uvedené výrazy, které hráči často používají, ale které v předválečné době neexistovaly, nebo byly velmi zřídkavé. Pokud je to možné, je uvedena vhodnější náhrada.

Afroameričan

  • černoch

Ačkoliv termín African American byl v novinách použit už v roce 1782 a Afro-American v roce 1831, až do 90. let 20. století se (nejen v USA) běžně používalo slovo černoch. Pejorativní označení bylo negr.


Bermudský trojuhelník

  • Ďáblův trojúhelník

Tento název pro oblast byl poprvé zmíněn v novinách až 17. září 1950. Ztroskotání lodí bylo z té oblasti hlášeno už dříve, ale ve všeobecnou známost se tento název vešel až během 80. let. Předtím měli lidé spíše jen povědomí o nebezpečnosti této oblasti, spíše než že by šlo o místo záhadných zmizení lodí či dokonce letadel. Můžete používat název Ďáblův trojúhelník, ale neměli byste počítat s všeobecnou znalostí tohoto jména.


Molotovův koktejl

  • zápalná láhev

Zápalné láhve klasického typu se rozšířily v době Španělské občasné války, takže jsou známé, ale své jméno dostaly až v Zimní válce (útok Sovětského svazu na Finsko) v listopadu 1939, možná až v na začátku roku 1940. (To už je blízko.)


anachronismy.txt · Poslední úprava: 2024/02/03 23:57 autor: 127.0.0.1