Nástroje pro tento web


napady

Nápady

Výtahy jen s obsluhou, lidé se bojí ovládat výtah sami.


Let z Londýna do Indie trval 7 dní a do ještě vzdálenějšího Kapského Města 11 dní (z toho čistý letový čas mohl činit něco přes 45 hodin).


Nedávno objevené Pluto, odhadovaná hmotnost 1 Země


Změny ve fyzice, otřesení jistot matematiky (Godelovy věty o neúplnosti)

záření z vesmíru, objev antihmoty

háčky: http://www.d20.cz/clanky/tipy-a-triky/robuv-trik.html

https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/na-indoneskem-sulawesi-mrtvi-jednou-rocne-opousteji-sve-hroby-40334452

Dětská práce v USA: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/slavne-fotografie-usa-detska-prace-uhli-chlapci-lewis-hine.A230612_130104_zahranicni_pitt

Nápady na zápletky a situace, netříděné

„Běž spát, pod postelí nikdo není.“
„Teď je za tebou.“

spolutvorba nemusí znamenat, že hráč vymýšlí věci za GM, jako kdyby byl tvůrce světa, což ho bude vytrhávat z hraní za postavu, ale že tahle spolutvorba může probíhat zcela přirozeně, nenápadně, a hráč kvůli ní vůbec nemusí vystoupit z role. A tedy GM klade otázky nikoliv „Jak ta hospoda podle tebe vypadá?“ ale „Do jaké hospody chceš jít - nějaký pajzl, nebo nóbl klub, nebo jak?“ V obou případech hráč tu hospodu vytvoří, ale v tom druhém hráč řekne „asi nějaký bordel, kde se dá i najíst“, tak je to úplně přirozené. A když by to orpavdu nezapadlo do přípravy GMma, tak snadno řekne „ten tady není, ale je tu malá hospoda, kde dělají jídlo a holky tam tancujou u tyče“. Čímž nechá otevřené všechny možnosti, které hráč naznačil (jídlo, pití, chlast, holky, informace), ale zároveň hráč nemá dojem, že ten klub vytvořil on sám.

Když truhla, tak běžná, na věci, jen občas v ní najdeš něco, co jsi do ní určitě nedal. Něco pozměněného - zrcadlově obrácenou minci. Nebo pokřiveného - soška člověka, který má na pažích dva klouby. Občas z truhy něco dočasně zmizí, tedy nedá se to najít mezi ostatními věcmi. Když je v truhle jen jedna věc a je pořád hlídaná, tak se v ní nikdy nic neobjeví ani neztratí, to jen v případech, kdy by to do ní někdo mohl dát, i náhodný kolemjdoucí. Nemá zámek, někdy nejde dovřít, „jak má zkřížené panty“, jindy nejde otevřít, „jak je zarezlá“. Občas se „sama“ může přesunout jinam, ale jen když se nikdo nedívá - jako by se ji někdo pokusil odnést, či ukrást, nebo prohledat v soukromí.

Klíč, který otevře různé dveře, ale ne vždy vedou tam, kam dotyčný čeká, a který se dá použít, jen když dotyčný spěchá a nemá čas se rozmýšlet, zda vstoupí. A když nevstoupí, tak každé další dveře budou zamčené, budou vyžadovat tento klíč, a v každých dalších bude něco méně přívětivého než předtím. Možná jen v náznaku. Takže když majitel klíče někomu utíká a jsou poblíž dveře, tak vždycky uteče. Jen by občas byl možná rád, když by neutekl.


Zatím nejrychlejší úvod do hry jsem viděl u jednoho mého kamaráda, který posadil nic netušící hráče ke stolu a začal: „Jmenuji se agent Woodbury a jsem rád, že jste projevili zájem o práci v naší agentuře. Smím se zeptat na vaše jména?“ Když hráči vyblekotali nějaká fiktivní jména, zeptal se jich: „Jak jistě víte, náplň naší práce je značně esoterická. Často se potýkáme s nevysvětlitelnými jevy, okultismem, magií či neznámými životními formami. Co vás dovedlo k názoru, že se pro práci vyšetřovatele hodíte?“ A tak dále. Vidíte to kouzlo? Hra začala okamžitě ve vteřině, kdy se hráči posadili, herní prostředí bylo vysvětleno ústy cizí postavy, jíž mohli hráči už v roli pokládat dotazy, a postavy samotné se vytvořily přímo při hře.

Když jsem testoval prototyp své hry Časy se mění, zkusil jsem vykrást výše zmíněný trik. Nejenže jsme přímo v roli vymysleli, co jsou postavy zač, ale dokonce jsme vytvořili i jejich mechanickou stránku. „Potřebovali bychom si naťukat vaše profily do počítače. Mohli byste nám prosím vyplnit tyto dotazníky (rozdávám hráčům deníky postav), které se vás táží na vaše přednosti a slabiny? Buďte prosím upřímní, nic si nenalhávejte. Chápu, že vás bude svádět vyplnit si maximální Šarm, i kdybyste byli stydlíni. Ujišťuji vás, že na jakékoliv neshody brzy přijdeme, což se projeví na vašem osobním ohodnocení.“ Postavy, jejich jména, minulost a dokonce i statistiky - to všechno přímo při hře, v roli, a prokládáno představením herního světa z úst cizí postavy. V příští verzi tohle bude oficiální postup pro tvorbu postavy.

https://rpgforum.cz/clanky/velke-problemy-s-malymi-hrami

https://www.idnes.cz/xman/styl/thomas-power-general-karibska-krize-jaderny-kufrik.A210529_145642_xman-styl_fro?zdroj=patro

https://www.idnes.cz/xman/styl/mi5-nacisticti-spioni-britanie-agent-eric-roberts-marita-perigoe-jack-king-druha-svetova-valka.A190105_122725_xman-styl_fro

https://www.idnes.cz/xman/styl/edelweiss-piraten-deti-ktere-desily-nacisticke-nemecko-i-spojence.A120209_142032_xman-styl_fro

napady.txt · Poslední úprava: 2024/02/03 23:56 autor: 127.0.0.1