Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


napady

Nápady

Nápady na zápletky a situace, netříděné

„Běž spát, pod postelí nikdo není.“
„Teď je za tebou.“

spolutvorba nemusí znamenat, že hráč vymýšlí věci za GM, jako kdyby byl tvůrce světa, což ho bude vytrhávat z hraní za postavu, ale že tahle spolutvorba může probíhat zcela přirozeně, nenápadně, a hráč kvůli ní vůbec nemusí vystoupit z role. A tedy GM klade otázky nikoliv „Jak ta hospoda podle tebe vypadá?“ ale „Do jaké hospody chceš jít - nějaký pajzl, nebo nóbl klub, nebo jak?“ V obou případech hráč tu hospodu vytvoří, ale v tom druhém hráč řekne „asi nějaký bordel, kde se dá i najíst“, tak je to úplně přirozené. A když by to orpavdu nezapadlo do přípravy GMma, tak snadno řekne „ten tady není, ale je tu malá hospoda, kde dělají jídlo a holky tam tancujou u tyče“. Čímž nechá otevřené všechny možnosti, které hráč naznačil (jídlo, pití, chlast, holky, informace), ale zároveň hráč nemá dojem, že ten klub vytvořil on sám.


Zatím nejrychlejší úvod do hry jsem viděl u jednoho mého kamaráda, který posadil nic netušící hráče ke stolu a začal: „Jmenuji se agent Woodbury a jsem rád, že jste projevili zájem o práci v naší agentuře. Smím se zeptat na vaše jména?“ Když hráči vyblekotali nějaká fiktivní jména, zeptal se jich: „Jak jistě víte, náplň naší práce je značně esoterická. Často se potýkáme s nevysvětlitelnými jevy, okultismem, magií či neznámými životními formami. Co vás dovedlo k názoru, že se pro práci vyšetřovatele hodíte?“ A tak dále. Vidíte to kouzlo? Hra začala okamžitě ve vteřině, kdy se hráči posadili, herní prostředí bylo vysvětleno ústy cizí postavy, jíž mohli hráči už v roli pokládat dotazy, a postavy samotné se vytvořily přímo při hře.

Když jsem testoval prototyp své hry Časy se mění, zkusil jsem vykrást výše zmíněný trik. Nejenže jsme přímo v roli vymysleli, co jsou postavy zač, ale dokonce jsme vytvořili i jejich mechanickou stránku. „Potřebovali bychom si naťukat vaše profily do počítače. Mohli byste nám prosím vyplnit tyto dotazníky (rozdávám hráčům deníky postav), které se vás táží na vaše přednosti a slabiny? Buďte prosím upřímní, nic si nenalhávejte. Chápu, že vás bude svádět vyplnit si maximální Šarm, i kdybyste byli stydlíni. Ujišťuji vás, že na jakékoliv neshody brzy přijdeme, což se projeví na vašem osobním ohodnocení.“ Postavy, jejich jména, minulost a dokonce i statistiky - to všechno přímo při hře, v roli, a prokládáno představením herního světa z úst cizí postavy. V příští verzi tohle bude oficiální postup pro tvorbu postavy.

https://rpgforum.cz/clanky/velke-problemy-s-malymi-hrami

napady.txt · Poslední úprava: 2020/10/20 14:45 autor: civilista