O Omeze
Herní sekce
- Archiv
Jiné
O Omeze
Herní sekce
Jiné
Společnost pro psychický výzkum (Society for Psychical Research) je organizace ve Velké Británii. Jejím uváděným účelem je porozumět událostem a schopnostem obecně popisovaným jako psychické nebo paranormální. Popisuje se jako „první společnost provádějící organizovaný vědecký výzkum lidských zkušeností, které zpochybňují současné vědecké modely“. Od svého založení v roce 1882 však nemá žádné jednotné názory: Členové SPR uplatňují různé přesvědčení ohledně povahy studovaného jevu.
Společnost pro psychický výzkum (SPR) vznikla na základě diskuse mezi novinářem Edmundem Rogersem a fyzikem Williamem F. Barrettem na podzim roku 1881. To vedlo ke konferenci ve dnech 5. a 6. ledna 1882 v sídle Britské národní asociace spiritualistů, která bylo navrženo založení společnosti.
Členy výboru byli: William F. Barrett Edmund Rogers Stainton Moses Charles Massey Edmund Gurney Hensleigh Wedgwood Frederic W. H. Myers
SPR byla formálně ustanovena 20. února 1882 s filozofem Henrym Sidgwickem jako prvním prezidentem.
SPR je první organizace svého druhu na světě, jejímž deklarovaným účelem bylo „přistupovat k těmto různým problémům bez předsudků nebo před zaujatosti jakéhokoli druhu, a ve stejném duchu přesného a nezasaženého výzkumu, který umožnil vědě vyřešit tolik problémů, i pomocí nepříjemných a žhavých debat.“
Mezi další rané členy patřila autorka Jane Barlow, renomovaný chemik Sir William Crookes, fyzik Sir Oliver Lodge, nositel Nobelovy ceny Charles Richet a psycholog William James.
Členové SPR organizují Mezinárodní kongresy fyziologické / experimentální psychologie.
Studijní obory zahrnují hypnotismus, disociaci, přenos myšlenek, médium, Reichenbachovy jevy, zjevení a strašidelné domy a fyzické jevy spojené se seancemi. SPR představilo řadu neologismů, které vstoupily do anglického jazyka, například „telepatie“, který vytvořil Frederic Myers.
Společnost je řízena prezidentem a radou dvaceti členů a je otevřena všem zúčastněným členům veřejnosti. Organizace má sídlo v 1 Vernon Mews, Londýn, s knihovnou a kanceláří otevřenou členům a velkými knihami a archivními fondy v univerzitní knihovně v Cambridge, Cambridgeshire, Anglie. Publikuje recenzovaný čtvrtletní časopis Společnosti pro psychický výzkum (JSPR), nepravidelné sborníky a časopis Paranormal Review.
Mezi první důležitá díla patřila dvoudílná publikace z roku 1886 Přízraky života týkající se telepatie a zjevení, spoluautoři Gurney, Myers a Frank Podmore. K tomuto textu a následnému výzkumu v této oblasti se vědecký mainstream stavěl negativně, ačkoli Gurney a Podmore poskytli v běžných publikacích obranu rané práce společnosti v této oblasti.
SPR „vymyslel metodické inovace, jako jsou náhodné studie“, a provedl „první experimenty zkoumající psychologii svědectví očitých svědků (Hodgson a Davey, 1887), [a] empirické a koncepční studie osvětlující mechanismy disociace a hypnotismu“.
V roce 1894 bylo vydáno Sčítání halucinací, které obsahovalo vzorky 17 000 lidí. Z toho 1 684 osob uvedlo, že zažilo halucinaci zjevení. Toto úsilí mělo podkopat „představu disociace a halucinace jako přirozeně patologických jevů“.
SPR zkoumala mnoho spiritualistických médií jako Eva Carrière a Eusapia Palladino.
Na začátku dvacátého století SPR studovala sérii automatického psaní a promluv v transu skupiny automatických spisovatelů, známé jako křížové psaní.
Mezi slavné případy vyšetřované společností patří Borley Rectory a Enfield Poltergeist.
V roce 1912 společnost rozšířila žádost o příspěvek na speciální lékařské vydání svých sborníků od Sigmunda Freuda. Ačkoli podle Ronalda W. Clarka (1980) „Freud nepochybně správně usoudil, že existence jakéhokoli spojení mezi zakladateli psychoanalýzy a vyšetřováním nadpřirozeného by bránila přijetí psychoanalýzy“, stejně jako jakékoli vnímané zapojení do okultismu. Freud nicméně odpověděl a přispěl esejem „Poznámka o bezvědomí v psychoanalýze“ k lékařskému dodatku ke sborníku společnosti pro psychický výzkum.
Velká část rané práce zahrnovala zkoumání, odhalování a v některých případech simulování falešných jevů. Na konci 19. století vedlo šetření SPR na seancích k odhalení mnoha podvodných médií.
V této oblasti se vyznamenal Richard Hodgson. V 1884 byl Hodgson poslán SPR do Indie vyšetřovat Helenu Blavatskou a uzavřel vyšetřování se závěrem, že její tvrzení o duševních silách je podvodné.
V letech 1886 a 1887 řada publikací S. J. Daveyho, Hodgsona a Sidgwicka v časopise SPR odhalila břidlicové psaní jako trik média Williama Eglintona. Hodgson se svým přítelem S. J. Daveym představil falešné seance pro vzdělávání veřejnosti (včetně členů SPR). Davey seděl pod předpokládaným jménem, duplikoval jevy, které vytvořil Eglinton, a pak pokračoval v poukazování na posluchače způsobem, jakým byli podvedeni. Z tohoto důvodu někteří členové spiritualismu jako Stainton Moses SPR opustili.
V roce 1891 Alfred Russel Wallace požádal společnost, aby řádně prozkoumala duchovní fotografii. Eleanor Sidgwick odpověděla kritickým článkem v SPR, který zpochybnil toto téma a diskutoval o podvodných metodách, které používali fotografové duchů, jako byli Édouard Isidore Buguet, Frederic Hudson a William H. Mumler.
Vzhledem k odhalení Williama Hope a dalších podvodných médií vedl Arthur Conan Doyle hromadnou rezignaci osmdesáti čtyř členů Společnosti pro psychický výzkum, protože věřili, že Společnost je proti spiritualismu. Historik vědy William Hodson Brock poznamenal, že „do 20. let 20. století nejvíce oddaní spiritualisté opustili SPR a vrátili se zpět do BNAS (London Spiritualist Alliance založené 1884), když byli rozčileni skeptickým tónem většiny vyšetřování SPR.“
Prominentní spiritualisté nejprve SPR přivítali a plně spolupracovali. Vztahy se však zhoršily, když spiritualisté zjistili, že SPR nepřijímá vnější svědectví jako důkaz a společnost obvinila některá významná média z podvodu. Spiritualista Arthur Conan Doyle rezignoval na SPR v roce 1930, aby protestoval proti tomu, co považoval za příliš omezující důkazní standardy SPR. Psychický vyšetřovatel a věřící v spiritualismus Nandor Fodor kritizoval SPR za „silnou zaujatost“ proti fyzickým projevům spiritualismu.
Skeptici kritizovali členy SPR za to, že mají motivy, které mohou narušit vědeckou objektivitu. Podle kritiků SPR John Grant a Eric Dingwall (členo SPR) doufali členové rané SPR jako Henry Sidgwick, Frederic W. H. Myers a William Barrett, že se budou psychickým výzkumem držet něčeho duchovního. Myers uvedl, že „SPR byla založena s primárním cílem zavedení přenosu myšlenek, díky rostoucímu počtu důkazů. Obránci SPR odpověděli, že „vůle věřit“ v život po smrti, telepatii a další vědecky nepopulární pojmy nutně nevylučuje „vůli vědět“, a tedy schopnost důkladného sebezkoumání, kritiky, metodické přísnost a neúnavné odhalování chyb.„
Skeptik a fyzik Victor J. Stenger napsal: SPR … občas odhalila očividné případy podvodu, i když to jejich vlastní důvěryhodní členové nemohli spolknout. Jejich časopisům se však nikdy nepodařilo dosáhnout vysoké úrovně důvěryhodnosti v očích zbytku vědecké komunity. … většina článků obvykle začíná předpokladem, že psychické jevy jsou prokázány realitou.
Ivor Lloyd Tuckett, autor rané skeptické práce na psychickém výzkumu, napsal, že ačkoli SPR shromáždila určité hodnotné práce, většina jejích aktivních členů nemá „žádný výcvik v psychologii, který by vyhovoval jejich úkolům, a byli oběťmi výrazné zaujatosti, jak někdy sami přiznali.“ Trevor H. Hall, bývalý člen Společnosti pro psychický výzkum, kritizoval členy SPR jako „důvěřivé a posedlé přáním… věřit“. Hall také prohlašoval, že členové SPR „mají nedostatek znalostí klamavých metod.“
Spisovatel Edward Clodd tvrdil, že členové SPR William F. Barrett a Oliver Lodge nemají dostatečnou způsobilost k odhalování podvodů a navrhují, aby jejich spiritualistická víra byla založena na magickém myšlení a primitivní pověře. Clodd popsal SPR jako nabídku „barbarské duchovní filosofie“ a charakterizoval jazyk členů SPR jako použití takových termínů jako „podprahové vědomí“ a „telepatická energie“ jako přestrojení za „bastardská nadpřirozenost“.
Sborník, který byl poprvé publikován v roce 1882 jako veřejný záznam o činnosti SPR, je nyní vyhrazen pro delší práce, jako jsou prezidentské adresy, a je publikován pouze příležitostně.
Časopis Společnosti pro psychický výzkum je vydáván čtvrtletně od roku 1884 jako soukromé periodikum pouze pro členy. Zaměřuje na současný laboratorní a terénní výzkum, ale zahrnuje také teoretické, metodologické a historické práce o parapsychologii. Vydává také recenze knih a korespondenci.