Nástroje pro tento web


fbi

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
fbi [2019/02/07 23:40] – ↷ Stránka přesunuta z 'fbi' do 'organizace:fbi' hugofbi [2024/02/03 23:57] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== FBI ======
 +
 +{{:fbi.jpg?150 |}}
 +
 +Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation) je vyšetřovací orgán, který spadá pod americké ministerstvo spravedlnosti, se zabývá vyšetřováním závažných projevů kriminality, která přesahuje hranice jednoho státu. Funguje i jako kontrarozvědná služba.  Zvláštností je vyšetřovací pravomoc na území indiánských rezervací.
 +
 +Ředitele FBI jmenuje prezident USA a potvrzuje senát. FBI je zřizována americkým ministerstvem spravedlnosti. 
 +
 +===== Historie =====
 +Podnětem ke vzniku byl na začátku 20. století kromě jiného atentát na prezidenta Williama McKinelyho. Americký ministr spravedlnosti Charles Joseph Bonaparte (prasynovec Napoleona) v roce 1908 vyvzdoroval na senátu skupinu 34 vyšetřovatelů a úředníků. Původně skromná kancelář rostla s tím, jak přibývalo kriminality, se kterou si již nemohli poradit místní ochránci práva (šerifové, policie). Prvním skutečně velkým úkolem agentů FBI bylo na základě výnosu prezidenta Theodora Roosevelta z roku 1910 stíhání tzv. „bílého otroctví“, neboli organizované prostituce.
 +
 +Druhým ředitelem byl George Wickersham, který se zasloužil zejména o přejmenování útvaru na Bureau of Investigation a během pěti let své činnosti rozšířil velikost útvaru na 300 agentů. Třetím, velmi známým ředitelem se stal John Edgar Hoover, který tuto pozici zastává od roku 1924. V roce 1934 federální agenti v Chicagu zastřelili známého bankovního lupiče Johna Dillingera, což bylo hodnoceno velmi kladně.
 +
 +V roce svého vzniku nenesl úřad žádný konkrétní název, byl označován jako "special agent force". V roce 1909 získal oficiální název Bureau of Investigation (BOI, Vyšetřovací úřad), někdy se o něm mluvilo také jako o Divison of Investigation. Tento název si získal po reorganizaci v letech 1933-1935, tedy v době po ukončení prohibice, kdy se BOI spojil s Prohibičním úřadem. Název byl matoucí, protože se toto označení objevovalo i u jiných vládních útvarů. Od roku 1935 se tak název změnil na FBI, kdy tuto změnu schválil prezident. Ve stejném roce byla založena i Národní akademie FBI, ve které se trénují a vzdělávají všichni důstojníci FBI. V současné době má úřad přes 600 zaměstnanců. 
 +V roce 1936 byl úřad z rozhodnutí prezidenta Roosevelta pověřen potíráním zahraniční špionáže na území spojených států. 
 +
 +Motto úřadu zní: "Fidelty, Bravery, Integrity" (věrnost, statečnost, čerstnost). Vzniklo v roce 1935 a první písmena se shodují s iniciály zkratky úřadu.