Wind Talkeři byli indiánští šifranti během druhé světové války. Málo se to ví, ale Japonci dokázali v krátkém čase rozluštit všechny americké šifrovací kódy. Američané tak museli vymýšlet stále složitější a delší šifry, což prodloužilo čas na zašifrování jedné zprávy na zhruba 30minut!

Zlom nastal v roce 1942, kdy byl přijat nový šifrovací kód, Kód Navajo. Kód Navajo byl založen na jazyku indiánského kmene Navaho, jehož jazyk patří mezi nejsložitější na světě a je téměř nemožné se jej naučit, neboť není podobný žádnému jinému jazyku na světě. Díky kódu Navajo se se zkrátila doba šifrování na pouhých 20 vteřin!

Fígl je v tom, že se jazyk Navahů skoro nevyvíjí, takže nezná moderní slova jako stíhačka, ponorka, nebo tank. Pro tato slova byly použity pendanty, takže kdyby Japonci dokázali kód rozluštit, zjistili by, že je moře plné žraloků (torpédoborec) a na nebi letí kolibříci (stíhačka). Navahové se vyznamenali převážně při bojích o Iwo Jimu, či Saipan.

Po válce se jim však nedoznalo uznání, neboť o kódu ani svém působení ve válce nesměli mluvit, także se na ně pomaloučku zapomnělo. Na jejich činy se začalo vzpomínat až několik desítek let po válce a od roku 1988 se v Americe slaví 14. říjen, jako den navažských radiotelegrafistů. Největším úspěchem však můžeme nazvat to, že kód Navajo do dnes nikdo nerozluštil a patří tak mezi pár kódů, které nikdo nikdy nerozluštil.