Obsah

Hlášení M156-A260

Německé tajemství nad Amerikou: Graf Zeppelin

New York Times, 1. srpna 1932

Z pera novinářky Jodi Hobbs

Srdce mi bušilo vzrušením, když jsem pohlédla do strojovny německé vzducholodi „Graf Zeppelin“. Obrovské motory pulzovaly jako srdce této vzdušné krásky. Okamžik, který vystihl ducha naší cesty do oblak. Nešlo pouze o podnětný exkurz do světa technologických zázraků. Precizní německé inženýrské umění se zde setkalo s touhou po pochopení kontroverzních fenoménů. Mezi jejími pasažéry byli jak vášniví vyznavači okultních věd, tak jejich odpůrci nebo přinejmenším skeptici. Vědci a inženýři. Cesta tak poskytla nevídaný prostor jejich vzájemné konfrontaci i spolupráci, jejichž jediným výsledkem bylo zaměření lokace s podivnou aktivitou v okolí Bostonu, na kterou se dál zaměří pozornost lidí těmto fenoménům otevřených.

Naše vzducholodní odysea nad New Yorkem a Bostonem byla vskutku nezapomenutelným zážitkem. Nemůžu si však pomoci a v mysli mi vyvstává otázka, zda-li Amerika svým laxním přístupem k těmto fenoménům nezůstává krok pozadu v rozvoji nových technologií. Vždyť kolik fenoménů bylo dřív pro člověka vnímáno jako magie než ji dokázal vědou vysvětlit? I oheň byl jen darem bohů do první vykřesané jiskry. Nebylo by na čase podpořit podobně kontroverzní projekty i u nás? Nebo necháme dál americké záhady odhalovat německou vzducholodí? Neochotu k podobným projektům u nás může brzdit například zamyšlení nad technologií vysoce frekvenčních signálů, které Graf Zeppelin ve svých útrobách skrývá. Co přináší Američanům, kterým tato vzducholoď prolétá nad hlavami? Jaký vliv na jejich zdraví taková technologie může mít je stále nezodpovězenou otázkou.

Vzducholoď Graf Zeppelin je nepochybně ukázkou současného vrcholu inženýrství. Nicméně i před jeho opojnou krásou bychom si měli zachovat zdravou ostražitost. Jak může přítomnost této německé vzducholodi v našem vzdušném prostoru ovlivnit budoucnost lidu Spojených států amerických? A jaký dopad může mít na celý svět?

fotografie