Empire State Building je 102patrová budova postavená z oceli a Bedfordského vápence ve stylu art deco. Nachází se v New Yorku v USA na křižovatce Páté Avenue a West 34th Street. Po dokončení v roce 1931 se s výškou 381 metrů stala nejvyšší budovou světa.
Vstupní hala budovy zabírá tři patra ve středu budovy okolo výtahů, interiér je převážně z mramoru. Naproti vchodům z 33. a 34. ulice se nachází markýzy z oceli a hliníku. Základy zasahují 17 m pod povrch. Dalších 82 pater je využíváno pro kancelářské a obchodní účely. V 86. patře se nachází vnitřní i venkovní vyhlídková terasa, která nabízí pohled na celý New York, a také odbavovací hala pro cestující. Posledních 16 pater tvoří úzkou věž s výtahem uvnitř končící 102. patrem, na kterém se nachází přistávací a nástupní plocha pro Vzducholodi. V budově je celkem 73 výtahů, celková podlahová plocha je 257 211 m². V budově sídlí asi 1000 firem a denně zde pracuje asi 21 000 zaměstnanců. Má i své vlastní směrovací číslo (10118).
22. prosince 1931 zde začalo první rozhlasové AM vysílání, stanice RCA. V roce 1934 bylo nainstalováno zařízení pro FM vysílání, poté bylo odstraněno a začala zde vysílat první televize W2XBS kanál 1.
Empire State Building navrhl William F. Lamb z architektonické firmy Shreve, Lamb a Harmon. Stavební výkresy byly zhotoveny za pouhé dva týdny, byly ovšem inspirovány předchozími plány pro Reynolds Building ve Winston-Salem v Severní Karolíně a Carew Tower v Cincinnati, stát Ohio. Původní návrh značil pouze 80patrovou budovu, ale poté co se navýšila plánovaná výška Chrysler Building, byla podstatně zvednuta i výška Empire State Building. Generální dodavatelé byli Starrett Brothers and Eken a projekt financovali především John J. Raskob a Pierre S. du Pont. Stavební firmě předsedal Alfred E. Smith, bývalý guvernér státu New York. Společnost James Farley's General Builders Supply Corporation dodala stavební materiály. Pozemky byly koupeny od Williama Waldorfa Astora. Ten na daném místě předtím postavil původní hotel Waldorf Astoria, který musel být zbourán.
První výkopové práce začaly 22. ledna 1930, stavba základů budovy začala symbolicky 17. března, na Den svatého Patrika, patrona New Yorku, před davem 5 tisíc lidí. Na stavbě pracovalo asi 3400 zaměstnanců, převážně přistěhovalců z Evropy. Podle oficiální zprávy zemřelo během stavby 5 pracovníků, všichni následkem pádu z výšky, protože pracovali bez lanového zajištění. Stavební tempo bylo obrovské, stavba trvala 1 rok a 45 dní a v průměru bylo postaveno 4 a půl patra za týden. Bylo použito 60 000 tun oceli a 28 700 m² mramoru pro interiér. V budově se nachází 113 km potrubí a 760 km elektrických drátů, její hmotnost je přibližně 370 000 tun. Stavební náklady činily 24 718 000 $, celkové náklady pak 40 950 000 $.
Budova byla slavnostně otevřena 1. května 1931, tehdejší prezident Herbert Hoover stisknutím tlačítka rozsvítil osvětlení mrakodrapu přímo z Washingtonu, vzdáleného od New Yorku asi 430 km. V době otevření probíhala Velká hospodářská krize, kvůli které nebyla pronajata velká část kancelářských prostor. Nízké poptávce po kancelářích také napomohl fakt, že budova byla postavena na nepříliš vhodném místě, poměrně daleko od dopravního spojení. Kvůli nízkému počtu nájemníků se budově začalo přezdívat Empty State Building.